Komentáře

Milan Smrž

Autor je chemik, vynálezce a publicista a autor desítek původních sdělení, vědeckých článků a patentů. Působil jako asistent na Katedře energetiky VŠCHT Praha. Od roku 2000 je předsedou národní sekce a 2003 byl zvolen viceprezidentem evropské asociace EUROSOLAR pro obnovitelnou energii. Vedle toho se věnuje přímé ekologické výchově a projektové i fyzické realizaci energetických projektů v rámci oficiální české rozvojové spolupráce v Zambii. Vede sekci energetiky ve skupině udržitelných technologií.

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

Česká republika se stále více shlíží v jaderné výrobě elektřiny, a opakuje, že je to pro nás jediná možnost. O cenových rizicích, stále rostoucí době výstavby, jak ukazují nedávné stavby v Evropě, i o tom, že jaderná energie nám s klimatickou nouzí nepomůže, již bylo napsáno mnohé (zde, zde, zde, zde, zde, zde).  Většinou se ale  v  diskusích neobjevuje, jakým konkrétním způsobem bychom měli zajistit dostatek energie pro Českou republiku. Je příznačné, že se hovoří o výkonu elektráren, o terawatthodinách a o cenách, které budeme muset nakonec zaplatit. Je ale důležitější připomenout, že energetický koncept by měl být založen především na uspokojení energetických požadavků, a nikoliv jen na výrobě elektrické energie. A energetické požadavky a lze uspokojit sofistikovanějším způsobem než jenom spotřebou centrálně vyrobené drahé energie.

Potřebujeme jadernou energii?

Odhodlání vystavět v České republice 4 nové reaktory navýšené nespecifikovaným počtem malých modulárních reaktorů je politickým rozhodnutím. Protože je-li obhajitelné, tak jen jako takové. Jinak ne.

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

Jako bájný Fénix?

Proč je využití rychlých reaktorů pro zvládnutí klimatické katastrofy cenovým, bezpečnostním a ekologickým fiaskem? Článek o jaderné renesanci doporučuje masové využívání jaderné energie, především ve formě rychlých množivých reaktorů, které by byly schopné přeměnit neštěpitelný izotop uranu 238 na plutonium. Nabádá nás, že bychom se měli přestat bát jádra.

Neměňme žárovky, měňme energetický systém

Veganstvím klima nezachráníte, odpovědnost musí nést fosilní znečišťovatelé. Pod tímto názvem zveřejnil před pár lety v USA Today americký klimatolog Michael Mann spolu s Jonathanem Brockoppem článek. 

Hrubá politická chyba České republiky

Oblíbenou říkankou, která předesílala většinu energetických debat v České republice bylo „u nás nemáme pro obnovitelné zdroje podmínky“. A to bez jakýchkoliv důkazů, vědeckých studií, či odpovídajících příkladů. Tedy dogma. Na zemi dopadá ze Slunce asi 8000krát více energie, než ji spotřebujeme z našich energetických zdrojů. Na zem tedy dopadne za jednu hodinu tolik, kolik na planetě spotřebujeme za jeden rok. Tento potenciál nelze využít celý, protože se z větší části jedná o nízko potenciální teplo okolí. Přesto zůstává dostatek přírodní energie, který může uspokojit veškeré energetické potřeby.

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies